• Stručná história Reedukačného centra Tornaľa

Naše zariadenie sa začalo stavať niekedy v 70-tich rokoch minulého storočia. Svoju činnosť zahájilo 15. októbra 1974 pod názvom Výchovný ústav pre deti a mládež. V roku 1981 sa z názvu vytratilo slovo deti, nakoľko prestala existovať trieda ZDŠ, kde si žiaci dokončovali povinnú  základnú školskú dochádzku, existovali sme pod názvom Výchovný ústav pre  mládež. Onedlho sa názov menil na Reedukačný domov pre mládež. Neskôr, od 09.2008 bol domov premenovaný na Reedukačné centrum.

Založenie VUDaM v roku 1974 bolo podnietené štatistickým výkazom, kde sa uvádzalo v tom čase vyše 300 neumiestnených mladistvých delikventov  v ústavoch,  pre malú kapacitu vtedy existujúcich zariadení. Pôvodne budova terajšieho RC mala slúžiť pre telesne postihnutú mládež a aj priestory boli tak vybudované. V telocvični neboli namontované potrebné náradia na cvičenie a nebola prispôsobená ani na loptové hry. Dielenské priestory tiež neboli prispôsobené pre naše potreby, nakoľko sa v nich počítalo len s prácami, ktoré môžu vykonávať telesne postihnuté deti. Všetky úpravy sa robili neskôr  počas prevádzky zariadenia. V roku 1986 bola v priestoroch bývalého skleníka postavená dielenská hala pre učebné odbory traktorista-mechanizátor a opravár poľnohospodárskych strojov.

V samotnej budove sa počas uplynulého obdobia, čo sa týka hlavného členenia budovy nerobili úpravy. To znamená, že na 3. poschodí sú umiestnené 4 výchovné skupiny , na 2. poschodí 2 výchovné skupiny, zdravotný trakt, klubovňa, návštevná miestnosť a ochranná miestnosť. Na prvom poschodí je škola a na prízemí kuchyňa, jedáleň a administratívne priestory. K dispozícii je telocvičňa, trávnaté a asfaltové ihrisko. Asi najviac je využívané antukové ihrisko na nohejbal, volejbal a tenis.

V roku 2006 začala postupná rekonštrukcia. Bola urobená nová sedlová strecha, ktorá nahradila starú plochú. Rekonštruovali sa izby, kde sa vymenili pôvodné podlahy na plávajúce a chodby, sociálne zariadenia dostali kachličkovú dlažbu. Došlo aj na výmenu okien, staré drevené nahradili plastové. Aj staré hliníkové vstupné dvere boli vymenené za plastové. Taktiež sa pristúpilo k zatepleniu celej budovy a k novému farebnému náteru. V poslednej dobe sa zrekonštruovali sociálne zariadenia na najvyššom poschodí, spoločné sprchy a kotolňa, ktorá bola v havarijnom stave.

V prvých rokoch prevládali v zariadení nasledovné učebné odbory: obrábač kovov, traktorista, mechanizátor- opravár poľnohospodárskych strojov, poľnohospodárska výroba. Neskôr sa učebné odbory rušili alebo dopĺňali o iné podľa celospoločenských požiadaviek. V súčasnej dobe máme učebné odbory lesná výroba, stavebná výroba, technické služby v autoservise a strojárska výroba.

V rokoch 1977 až 1987 sme mali v ústave okrem bežných krúžkov ako fotografický, turistický, športový, výtvarný alebo hudobný aj niekoľko atraktívnych krúžkov. Boli to hlavne krúžky exotického vtáctva a poštových holubov. Boli to príťažlivé krúžky pre chlapcov avšak finančne veľmi náročné, ktoré sme potom ďalej nemohli prevádzkovať.

• Reedukačné centrum
        • +421475522587, 0918 366 938